X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

One Sampady

یک وبلاگ کاملا علمی ( نظر یادتون نره)

آب

پنج‌شنبه 24 آبان‌ماه سال 1386 06:24 ب.ظ نویسنده: Aaron & Baron نظرات: 0 نظر چاپ

برای اینکه نوشیدن 8 لیوان آب در روز را فراموش نکنید.

چگونه 8 لیوان آب در روز چربی‌های اضافی را آب می‌کند؟
گرچه ممکن است عجیب به نظر بیاید، ولی آب به احتمال قوی لوسیون منحصر به فرد موثر در کاهش وزن،‌و پیشگیری از چاقی مجدد است. با این که بیشتر ما توجه لازم را به اهمیت حیاتی آب نداریم،‌این ماده بی‌رنگ و بو ممکن است تنها لوسیون جادوئی واقعی برای کاهش پایدار وزن ما باشد!


نوشیدن آب طبیعتا اشتهای شما را کاهش می‌دهد و به بدنتان کمک خواهد کرد چربی‌های ذخیره شده را وارد چرخه سوخت و سوز ( متابولیزم) کند. مطالعات به عمل آمده نشان می‌دهد کاهش مصرف آب موجب افزایش ذخیره چربی بدن می‌شود، در حالی که افزایش نوشیدن آب به سوخت و سوز چربی‌ها کمک موثری می‌کند. علت این پدیده زیست شناختی چنین است: کلیه‌های ما بدون رسیدن مقدار کافی آب به آن‌ها قادر به فعالیت نیستند. وقتی کلیه‌ها در سطح تواناییشان کار نکشد بخشی از بار آن‌ها به کبد سرریز می‌شود. یکی از عملکردهای اولیه کبد تنظیم چرخه سوختی، ‌یا همان متابولیزم چربی‌های ذخیره شده برای تبدیل آن‌ها به انرژی مورد نیاز بدن است. چنانچه قرار باشد کبد برخی از عملکرد کلیه‌ها را به عهده بگیرد،‌ دیگر نخواهد توانست کار‌های اساسی خودش را با حداکثر توان انجام بدهد. یکی از نتایج این جا به جائی مسئولیت‌ها در بدن ما سوخت و سوز مقدار کم‌تری از چربی‌های ذخیره شده،‌ به عبارتی باقی ماندن چربی‌های زاید، و توقف جریان کاهش وزن مطلوب خواهد بود.

نوشیدن آب کافی همچنین بهترین راه برای حفظ کیفیت مطلوب مایعات بدن است. وقتی بدن آب کمتری دریافت کند ادارکش از این موضوع به خطر افتادن حیات خواهد بود. در نتیجه بدن دست به ذخیره سازی هر قطره از آب موجود در خود خواهد زد.آب در فضاهای برون سلولی ذخیره خواهد شد (خارج از سلول‌ها). این امر موجب ورم پاها، ران‌ها،‌و دست‌ها خواهد شد. در چنین وضعیتی در بهترین حالت، هورمون‌های بازدارنده ادراک راه حلی موقت پیش پای ارگانیسم می‌گذارند. آن‌ها موجب می‌شوند آب ذخیره شده در فضاهای بین سلولی همراه مقداری مواد ضروری انرژی زای بدن به زور به سمت کلیه‌ها حرکت کند. در این هنگام مجددا بدن تصور خواهد کرد با یک تهدید حیاتی مواجه شده است و در اولین فرصت ممکن به پر کردن جای خالی آب‌های از دست رفته خواهد پرداخت. به این ترتیب وضعیت به سرعت به حالت پیشین باز خواهد گشت. بهترین راه برای غلبه بر مشکل حفظ میزان حیاتی آب بدن در اختیار قرار دادن ماده مورد نیاز آن است. مقدار زیادی آب، تنها پس از دریافت آب کافی، آب ذخیره شده در فضاهای بین سلولی به طور طبیعی آزاد می‌شود. اگر شما همواره با مشکل حفظ میزان آب مورد نیاز بدنتان روبرو هستید، ممکن است این مساله ناشی از مصرف بیش از حد نمک باشد. بدن شما تحمل غلظت معینی از سدیم را دارد. هر چه نمک بیشتری مصرف کنید سیستم حیاتی شما دست به رقیق کردن بیشتر مایعات درون بدنتان خواهد زد. اما رهائی از نمک اضافی مصرف شده نیز ساده است- کافی است آب بیشتری بنوشید. هنگام خروج آب با فشار از کلیه‌ها سدیم اضافی را نیز با خود به بیرون می‌برد.

افرادی که اضافه وزن دارند نیاز به نوشیدن آب بیشتری نسبت به لاغرها دارند! افرادی که جسمشان بزرگ‌تر از دیگران است بار متابولیسمی بیشتری را هم تحمل می‌کنند. از آنجا که می‌دانیم آب کلید سوخت و سوز چربی‌ها در بدن ما می‌باشد، در نتیجه کسانی که اضافه وزن دارند به آب بیشتری نیاز دارند.
آب ضمنا به بدن کمک می‌کند تا ریتم مناسب عملکرد عضلانی را حفظ کند. این کار با فراهم آوردن امکان انقباض و انبساط طبیعی و ممانعت از آب باختگی عضلات میسر می‌شود. آب همچنین از چین و چروک خوردن پوست، که نوعا پس از کاهش وزن رخ می‌دهد پیش‌گیری می‌کند- سلول‌ها که در هنگام کاهش وزن کوچکتر شده‌اند با رسیدن آب کافی به آنها شاداب می‌شوند، و در نتیجه پوست صاف، شفاف و با نشاط خواهد شد.

آب به بدن شما کمک می‌کند خود را از شر مواد زاید خلاص کند. در هنگام کاهش وزن بدن شما مواد زاید خیلی بیشتری دارد که باید آن را دفع کند- تمام چربی‌های سوخت و سوز شده باید دور ریخته شود. مجددا مقدار کافی آب به کمک تخلیه این ضایعات بدن می‌آید.

آب همچنین می‌تواند یبوست را برطرف کند. وقتی بدن بیش از اندازه کم آب دریافت کند، تمام آب مورد نیاز خود را با تخلیه کامل آب‌های درون خود از کلیه نقاط بدن تامین خواهد کرد. روده بزرگ یکی از منابع اصلی تامین آب در این گونه اوقات است. اما نتیجه چیست؟ یبوست. با این حال وقتی فرد آب کافی مصرف کند روده‌ها عملکرد طبیعی خود را از سر خواهند گرفت. تا اینجا با هم حقایق بسیار جالبی را در خصوص آب و کاهش وزن مرور کرده‌ایم، که خلاصه آن چنین است:

- بدن بدون آب درست عمل نمی‌کند و به طور موثر به سوخت و سوز چربی‌ها نمی‌پردازد.
- آب بازداری شده در بدن در اثر مصرف کمتر از نیاز آب، خود را به صورت اضافه وزن ظاهری نشان خواهد داد.
- برای رهائی از آب‌های زاید و مزاحم بین سلولی باید آب بیشتری بنوشید.
- جهت کاهش وزن نوشیدن آب ضروری است، ولی چقدر آب کافی است؟؟
به طور متوسط هر انسانی به نوشیدن هشت لیوان آب در شبانه روز احتیاج دارد. این یعنی حدود دو لیتر آب آشامیدنی، با این حال،‌ افرادی که اضافه وزن دارند در ازای هر 5/12 کیلو اضافه وزن احتیاج به نوشیدن یک لیوان آب اضافی دارند. اگر شما ورزش می‌کنید، یا یک روز گرم و خشک تابستان را بیشتر زیر تشعشع خورشید پشت سر می‌گذارید میزان مصرف آبتان نیز باید به تناسب افزایش یابد. آب نوشیدنی شما بهتر است خنک باشد چون آب خنک بهتر جذب سیستم می‌شود تا آب گرم و شاید به همین دلیل است که همه ما نوشیدن آب خنک را ترجیح می‌دهیم.

همچنین شواهدی وجود دارد که اثبات می‌کند نوشیدن آب خنک در واقع به سوخت و سوز کالری‌ها هم کمک می‌کند. وقتی بدن میزان مورد نیاز آبی را که برای عملکردش در سطح مطلوب لازم است دریافت کند تمام مایعات تداوم بخش حیات در آن به غلظت مطلوب و متوازن می‌ رسد. زمانی که این اتفاق بیفتد شما به قله موفقیت زیستی دست یافته‌اید. اما این که الان گفتیم یعنی چه؟
فعالیت غده اندوکرین بهبود پیدا می‌کند. بازدارندگی دفع مایعات بین سلولی متوقف می‌شود، چون دیگر آب ذخیره شده‌ای در بدن وجود ندارد.
چربی بیشتر به عنوان سوخت مورد نیاز بدن مصرف می‌شود، چون کبد برای متابولیسم چربی‌های ذخیره شده کاملا آزاد است.
شما تشنگی طبیعی را بار دیگر تجربه می‌کنید.
تقریبا در تمام طول شب تشنگی به سراغ تان نمی‌آید.
چنانچه شما نوشیدن آب کافی را متوقف کنید، مایعات بدنتان مجددا از حالت تعادل مطلوب خارج می‌شود، و شما ممکن است بازدارندگی دفع مایعات را دوباره تجربه کنید و باز شروع به چاق شدن کنید، و احساس تشنگی طبیعی خود را از دست بدهید. برای درمان این عوارض لازم است مجددا سعی کنید قله موفقیت زیستی را فتح کنید.

بیست نکته‌ برای حصول اطمینان از نوشیدن هشت لیوان آب در هر روز

گامی نوشیدن 20 لیوان آب در هر روز برایمان به چالشی واقعی تبدیل می‌شود. در اینجا بیست نکته در اختیارتان قرار می‌دهیم که رسیدن شما به آن هدف متعالی زیستی را آسان‌تر کند! بسیاری از متخصصین زیبائی می‌گویند نوشیدن آب مورد نیاز بدنتان ارزان‌ترین، ‌و سریع‌ترین راه خوش تیپ‌تر شدن است! این گفته باید انگیزه کافی برای ما جهت نوشیدن آب ایجاد نماید! 
 

ادامه دارد..........